DOĞUMSAL GÖZYAŞI YOLLARI TIKANIKLIĞI

19.01.2016 Tarihinde Admin Tarafından Eklendi.

DOĞUMSAL GÖZYAŞI YOLLARI TIKANIKLIĞI

     

Yeni doğmuş bebeklerde sık görülen rahatsızlıklardan biri olan gözyaşı kanalı tıkanıklığı çoğu zaman müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden düzeliyor. Bebeğin fizyolojisinden kaynaklanan bu tıkanıklık bebeğe ciddi zarar vermese de anneleri tedirgin edebiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Zübeyde AYDIN BAŞEKİM bebeklerde görülen gözyaşı tıkanıklığında neler yapılması gerektiği hakkında şu bilgileri veriyor.

Gözyaşı, ''gözyaşı bezinden'' salgılanır. Bu bez üst göz kapağının dış kısmında yer alır. Ayrıca gözyaşı salgılayan yardımcı bezler de mevcuttur. Salgılanan gözyaşı, kırpma hareketi ile göz yüzeyini kaplar. Daha sonra gözyaşı, alt ve üst göz kapaklarının iç kısmında yer alan küçük bir delikten burna doğru akar.

Bu deliklere ''punktum'' adı verilir. Burna geçmeden önce gözyaşı ''gözyaşı kesesi''nde toplanır. Keseden sonra burun boşluğuna ''gözyaşı kanalı''ndan geçerek akar.Gözyaşı tıkanıklığı bebeklerde sık görülür. Bunun nedeni gözyaşı kanalının son kısmının gelişimini henüz tamamlamamış olmasıdır. Kanal tıkalı olduğu için burna geçemeyen gözyaşı, göz kapağından yana doğru akar. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gözde sık enfeksiyona da neden olur.

Gözyaşı tıkanıklığının nedeni:
Enfeksiyon, travma gibi değişik sebeplerle her yaşta olabilir. Doğuştan olanların nedeni, bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumunu tamamlamasıdır. Genellikle sorun göz yaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden bebeğin doğmasıdır. Bu durumda gözyaşı burna boşalamaz. 

Gözyaşı kanalının tıkanklığının ve enfeksiyonunun belirtileri: gözde yaşarma, gözde sık sık çapaklanma, burun köküne basmakla göze iltihap gelmesi, burun kökünün yan tarafında şişmedir.
Anne babanın durumu tipik olarak fark ettikleri ilk işaret bebeğin gözlerinde gözyaşlarının belirmesi olacaktır. Gözyaşı gözde havuzlanmış olarak görülebileceği gibi damlalar halinde akıyor da olabilir. Ayrıca göz kenarlarında beyaz yada sarı renkte akıntılar ve bebek bir süre uyuduktan sonra göz kapaklarının yapışmasına neden olan bir çapaklanma da görülebilir.

Nazolakrimal kanal tıkanması olan bebeklerde bazen kanal bölgesinde iltihapta gelişebilmektedir. 
Göz altına gelen alanın şiştiği, kızardığı ve hassaslaştığı görülebilir. Bu oldukça yaygın bir durumdur ve aylarca sürse bile göze nadiren zarar verir. Başlıca tedavi yolu, bebeğin göz kapaklarının günde iki yada üç kez ılık su ile temizlenmesi ve etkilenen alana masaj yapılmasından oluşur. Enfeksiyonun önlenmesi için antibakteriyel damlalarda kullanılmaktadır. İnatçı vakalarda hekimin kanalı genişletmesi gerekli olabilir. Bazen tüp sokulması yada rekonsrüktif cerrahi gerekir.


Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Tedavisi
İlk bir yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. günde 5 kez, 15 er defadan bu masaj hareketini yapmak gerekir. Masajla kanalın kendiliğinden açılma ihtimali %95 civarındadır. Gözde çapaklanma oldukça antibiyotikli göz damlaları kullanılır. Birinci yılın sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendiliğinden açılmadı demektir. O zaman ''sondalama'' denilen işlem yapılır. İlk sondalamadan sonra yaşarma şikayeti geçmezse 2 ay sonra ikinci bir sondalama daha yapılır. İkinci sondalama ile de yaşarma geçmezse ''dakriyosistorinostomi'' adı verilen ameliyat yapılır.

                                      Op. Dr. Zübeyde AYDIN BAŞEKİM

Bu yazıyı paylaşın!

Yorumlar

Şu anda yorum var.
Content
Servis Hizmeti

Hastanemizin ücretsiz servis saat ve güzergahları için tıklayınız.

Nöbetçi Eczaneler